- Mark as New
- Bookmark
- Subscribe
- Subscribe to RSS Feed
- Permalink
- Report Inappropriate Content
Self-employed
Ok, so i'm still a little confused lol.
So here are some numbers if you'd be willing to direct me a little further?
We sold our meal delivery business for $30,000
Assets:
1- Glass food dishes: Originally cost us $2300
2- Food deliver bins: Cost us $1200
3- Thermo bin lines: Cost us $350
4- Ice packs: Cost us $300
Marketing tools:
1- Instagram + FB page: Combined 3000 followers
2- Website: $3000 in hosting and app fees since 2019 plus the 100+ hours it took us to make it
Recipes: 32 in total. Not sure how to calculate what this cost us in terms of the time it took to create them
Client base: Not sure what classification this falls under but we had many repeat customers every week.
If you can provide some further direction I would be so grateful!!